Digitala lås för hemtjänst

Här finns information om digitala lås, ett elektroniskt låsvred som gör det möjligt för personal i hemtjänst att låsa upp och låsa dörren med mobiltelefon.

Vi kan genom digitala lås, erbjuda en tryggare och effektivare hantering av nycklar till dig som har trygghetslarm eller hemtjänst i kommunen.

Så här går det till

Låsvredet på insidan av din bostadsdörr monteras bort och en digital låsenhet (ett elektroniskt låsvred) monteras i stället. Monteringen ger inga skador på dörren. Du förvarar originaldelarna i det egna hemmet tills den dag då dörren ska återställas till ursprungligt skick.

Personal inom hemtjänsten låser upp och låser dörren med hjälp av en digital nyckelkod i sin mobiltelefon. Systemet för den digitala låsenheten registrerar sedan vem som låst upp eller låst dörren samt vid vilken tidpunkt. Du berörs inte av förändringen utan kan låsa och låsa upp dörren precis som tidigare med din vanliga nyckel.

Installationen utförs av personal från hemtjänsten.

Några fördelar med digitala lås

  • Större trygghet och säkerhet för dig och personalen
  • Du behöver bara ge oss en nyckel
  • Personal kan komma snabbare vid ett larm från en trygghetstelefon eftersom de inte behöver åka och hämta upp en nyckel
  • Risken för att tappa bort nycklar minskar
  • Bättre kontroll av att du får hjälp enligt biståndsbeslut.

Kontakta oss

När du kontaktar oss är det Säters kommuns kundtjänst som tar hand om dina frågor. Om du vill prata med en särskild person eller avdelning kan vi koppla dig vidare.

Öppettider

Måndag–fredag (lunchstängt 12.00 - 13.00): 08.00 - 16.15

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Mejla oss

Skicka ditt mejl till kommun@sater.se.

Ring oss

Prata med oss på tfn 0225-55 000.

Besök oss

Besök oss på Rådhuset, Åsgränd 2, Säter.