Praktisk information till besökare i Grängshammar och Engelska parken

  • Parkeringsplatser och toaletter finns vid kyrkan.
  • Fikaplatser finns vid kyrkan, i kolhusruinen och vid smedjan.
  • Soptunna finns vid smedjan.

Tillgänglighet: Mellan kyrkan och Engelska parken är det en kort promenad på bilväg ca 100 meter. Där ligger första entrén till Engelska parken. Gångvägen leder till en utsiktsplats mot ån. Denna del är tillgänglig för rörelsehindrade.

Gångvägen fortsätter vidare över broar tillbaka upp till bilvägen. Här kan det vara svårt för rörelsehindrade att ta sig fram.

100 meter till höger är kolhusruinens entré till den större delen av Engelska parken. Systemet av broar är delvis tillgängliga för rörelsehindrade.

Hållbarhet: Platsen är klassad som fornlämning och är skyddad enligt kulturmiljölagen. Du får inte plocka med dig stenar eller annat. Du har ett ansvar för att göra så lite avtryck som möjligt på området. Eldning undanbedes.

Kontakta oss

När du kontaktar oss är det Säters kommuns kundtjänst som tar hand om dina frågor. Om du vill prata med en särskild person eller avdelning kan vi koppla dig vidare.

Öppettider

Måndag–fredag (lunchstängt 12.00 - 13.00): 08.00 — 16.15

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Mejla oss

Skicka ditt mejl till kommun@sater.se.

Ring oss

Prata med oss på tfn 0225-55 000.

Besök oss

Besök oss på Rådhuset, Åsgränd 2, Säter.