Praktisk information till besökare i Grängshammar och Engelska parken
- Parkeringsplatser och toaletter finns vid kyrkan.
- Fikaplatser finns vid kyrkan, i kolhusruinen och vid smedjan.
- Soptunna finns vid smedjan.
Tillgänglighet: Mellan kyrkan och Engelska parken är det en kort promenad på bilväg ca 100 meter. Där ligger första entrén till Engelska parken. Gångvägen leder till en utsiktsplats mot ån. Denna del är tillgänglig för rörelsehindrade.
Gångvägen fortsätter vidare över broar tillbaka upp till bilvägen. Här kan det vara svårt för rörelsehindrade att ta sig fram.
100 meter till höger är kolhusruinens entré till den större delen av Engelska parken. Systemet av broar är delvis tillgängliga för rörelsehindrade.
Hållbarhet: Platsen är klassad som fornlämning och är skyddad enligt kulturmiljölagen. Du får inte plocka med dig stenar eller annat. Du har ett ansvar för att göra så lite avtryck som möjligt på området. Eldning undanbedes.