Nya krav för företag som handlar med farliga ämnen och blandningar

Påminnelse om utökade krav på företag som handlar med farliga ämnen och blandningar.
De nya reglerna berör nästan alla företag som handlar med kemiska produkter, från storskaliga producenter till små webbutiker.

De nya reglerna trädde i kraft den 10 december 2024.

För att leverantörer av ämnen och blandningar ska få tid att anpassa sig till de nya reglerna börjar många av ändringarna gälla från och med den 1 juli 2026. Det gäller exempelvis nya krav på att visa märkningsuppgifter vid e-handel och i reklam samt nya regler vid försäljning av kemiska produkter via påfyllningsstationer. Vissa ändringar, till exempel nya krav på utformningen av texten på etiketten, gäller från och med den 1 januari 2027. Många av bestämmelserna får frivilligt börja tillämpas tidigare

För ämnen och blandningar som klassificerats, märkts och förpackats enligt den tidigare CLP-förordningen, och som redan släppts ut på marknaden, gäller under vissa omständigheter övergångsperioder. Det innebär att sådana ämnen och blandningar kan fortsätta att finnas i leverantörskedjan fram till den 1 juli 2028 eller till den 1 januari 2029. Syftet är bland annat att leverantörer av ämnen och blandningar ska få möjlighet att sälja ut befintliga lager.

Läs mer på kemi.se

Kontakta oss

När du kontaktar oss är det Säters kommuns kundtjänst som tar hand om dina frågor. Om du vill prata med en särskild person eller avdelning kan vi koppla dig vidare.

Öppettider

Måndag–fredag (lunchstängt 12.00 - 13.00): 08.00 - 16.15

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Mejla oss

Skicka ditt mejl till kommun@sater.se.

Ring oss

Prata med oss på tfn 0225-55 000.

Besök oss

Besök oss på Rådhuset, Åsgränd 2, Säter.